Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

Pomóż mądrze pomagać. Odwiedź nasz sklep i kup mydełko "Nadzieja".

Codzienność w Jadłodajni

Codzienność w Jadłodajni

  Codzienność jadłodajni przebiega pod znakiem zupy, która niestety sama z siebie nie chce...

Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

Obecnie istniejąca jadłodajnia znajduje się w zabytkowych budynkach kościoła i klasztoru, w...

Duszpasterstwo bezdomnych

Duszpasterstwo bezdomnych

Gdyby sprowadzić posługę wobec osób ubogich i bezdomnych tylko do zapewnienia im codziennego,...

 • Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

  Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

 • Codzienność w Jadłodajni

  Codzienność w Jadłodajni

 • Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

  Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

 • Duszpasterstwo bezdomnych

  Duszpasterstwo bezdomnych

Ilustracja

„Golgota Jasnogórska” przy Miodowej

Wczoraj (środa 27 marca) w Jadłodajni na Miodowej odbył się koncert „Golgoty Jasnogórskiej”. Jest to poemat pasyjny Ernesta Brylla z muzyką w wykonaniu Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej-Zbudniewek - jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej.Golgota Jasnogórska została napisana przez Ernesta Brylla do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem.  Znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. O genezie tego dzieła, tak mówi sam poeta:

„Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”

Obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości. Poeta jest jednak bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas.  „Golgota Jasnogórska” to cykl wierszy napisanych przez Brylla pod wpływem inspiracji płynących z Misterium Męki Pańskiej, a przede wszystkim z polskiej tradycji Drogi Krzyżowej.

 

 

Jednak jest to cykl głęboko współczesny. Odwołujący się do tu i teraz, do Polski przełomu XX i XXI wieku. Do jej trudnej historii, do naszych narodowych przywar i zalet. Golgota jest tuż obok nas… lub w nas. „Golgota Jasnogórska” jest więc w swej prostocie poetyckim szkicem o Polsce naszych czasów. Dzięki nadaniu mu formy muzycznej, artyści łatwiej trafiają do serc odbiorców.„Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji, obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery  stacje czytane są przez Ernesta Brylla, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Szkoda że sam poeta nie mógł dotrzeć na salę Jadłodajni. Pomimo tego jego głos odtwarzany z nagrania, doskonale wprowadzał zebranych w utwory muzyczne – kolejne stacje Golgoty.

 

Po koncercie artyści podpisywali wydaną płytę. Na jej okładce dzięki uprzejmości żony malarza Wilmy Dudy-Gracz oraz oo. paulinów znalazł się obraz Jerzego Dudy-Gracza „Stacja I – Jezus na śmierć skazany”. Wszystkie osiemnaście obrazów można kontemplować na górnej kondygnacji wejściowej części kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Wejście znajduje się w Sali Rycerskiej. Podobnie jak poezja Ernesta Brylla, obrazy Dudy-Gracza także opowiadają o wydarzeniach sprzed dwóch tysięcy lat, ale jednocześnie są komentarzem do współczesności.

 

"Zależy mi aby Golgota Jasnogórska nie była historią obrazkową sprzed 2000 lat, którą z dobrym samopoczuciem (że to nie myśmy krzyżowali) sprawujemy w Wielki Piątek. Ta Golgota jest dzisiaj, teraz i tutaj, w katolickiej Polsce." (J.Duda-Gracz)

- „Golgota Jasnogórska” to nietypowa droga krzyżowa, składa się z osiemnastu stacji. Na cierpienie i śmierć Chrystusa patrzy zwykły człowiek, stąd poezja ta ma bardzo indywidualny i osobisty charakter - mówił Marcin Styczeń jeszcze przed koncertem.

Komentarze zebranych po koncercie pokazywały, że każdy zwracał uwagę na inny fragment przedstawienia i jego znaczenie. Sala Jadłodajni, wypełniona była po brzegi. Odwiedzili ją licznie zarówno bezdomni, jak i mili Goście, którzy na salę Jadłodajni trafili tutaj po raz pierwszy. Chyba na wszystkich koncert zrobił niesamowite wrażenie.

Dziękujemy artystom za doskonałe wprowadzenie w Liturgię Wielkiego Tygodnia i Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Na początku koncertu br Bogdan Augystyniak przypominał, że katakumby klasztoru, gdzie obecnie znajduje się Jadłodajnia, spełniały rolę powstańczego szpitala polowego. Dzisiaj osoby bezdomne i potrzebujące otrzymują tu często jedyny w dniu posiłek.

Także Pani Joanna Lewandowska-Zbudniewek przytaczała swoje wspomnienia związane z tym miejscem – ciepłem, jakie od lat bije od kapucyńskiej szopki i ul. Miodową. Marcin Styczeń  wspominał ostatni listopadowy koncert oraz niesamowitą atmosferę i odbiór jaki zapewnili mu bywalcy Jadłodajni.

Kolejny więc raz udało zorganizować się w tym miejscu wydarzenie, które poruszało serca i na długo zapewne pozostanie w naszej pamięci. Dzięki artystom Golgota Jasnogórska w poetyckim przekazie z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie, dotarła do gości zebranych w Jadłodajni na Miodowej w Warszawie.