Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

Pomóż mądrze pomagać. Odwiedź nasz sklep i kup mydełko "Nadzieja".

Codzienność w Jadłodajni

Codzienność w Jadłodajni

  Codzienność jadłodajni przebiega pod znakiem zupy, która niestety sama z siebie nie chce...

Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

Obecnie istniejąca jadłodajnia znajduje się w zabytkowych budynkach kościoła i klasztoru, w...

Duszpasterstwo bezdomnych

Duszpasterstwo bezdomnych

Gdyby sprowadzić posługę wobec osób ubogich i bezdomnych tylko do zapewnienia im codziennego,...

 • Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

  Mydełko „Nadzieja” – Twoja pomoc dla bezdomnych

 • Codzienność w Jadłodajni

  Codzienność w Jadłodajni

 • Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

  Budujemy Kapucyński Ośrodek Pomocy

 • Duszpasterstwo bezdomnych

  Duszpasterstwo bezdomnych

Ilustracja

Jadłodajnia

 
Zakon kapucynów od początku swego istnienia jest związany z posługą wobec najuboższych. W warszawskim klasztorze prowadzenie zorganizowanej pomocy ubogim sięga 1918 roku. Wtedy to do klasztoru przybył błogosławiony Anicet Kopliński, nazywany później „Warszawskim Jałmużnikiem” albo „św Franciszkiem z Warszawy”. Brat ten codziennie udawał się na kwestę, a zebranymi darami wspierał kuchnię dla ubogich prowadzoną przy furcie klasztornej.

Obecna forma jadłodajni liczy około 20 lat. Świeccy w latach 80-tych pod opieką braci kapucynów zaczynali od wydawania ok. 20 posiłków dziennie dla osób najbardziej potrzebujących. Z biegiem czasu potrzeby rosły - obecnie po talerz zupy zgłasza się każdego dnia około 200 osób ubogich i bezdomnych.    
 

Dzisiejsze warunki pozwalają na wydawanie zupy jednorazowo dla 100 osób. Dlatego też wydajemy posiłki w dwóch turach: o godzinie 11:30 i 12:00. Jadłodajnia na miodowej jest otwarta w dni robocze jak również w soboty i niedziele oraz święta i uroczystości. Staramy się, aby ilość przygotowywanej zupy wystarczała dla wszystkich przybyłych.

   
 
 
Menu jadłodajni nie jest skomplikowane, ale głównym założeniem jest aby podawana zupa była gorąca i jak najbardziej treściwa. Do zupy podajemy chleb oraz gorącą kawę zbożową. Każdego tygodnia można spotkać u nas cały wachlarz zup: począwszy od krupnika, pomidorowej z makaronem poprzez ogórkową, aż do najbardziej popularnej grochówki.
 
 


Kuchnia funkcjonuje dzięki wolontariuszom skupionym wokół Towarzystwa Charytatywnego im. św. o. Pio oraz pomocy finansowo-rzeczowej różnych instytucji jak i naszych dobrodziejów.
 


Cały czas poszukujemy osób, które zechciałyby wspierać jadłodajnię poprzez wolontariat. Chodzi o kilka godzin pomocy dziennie przy pracy w naszej miodowej kuchni. Nie stawiamy wysokich wymagań - liczy się przede wszystkim chęć pomocy najuboższym.
 

Zapraszamy do pomocy ubogim w naszej kuchni! Jeżeli chcesz pomagać to prosimy o kontakt z opiekunem Jadłodajni Miodowej:

br. Michał Gawroński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 519 086 386